środa, 30 listopada 2011
Z cyklu ważne wydarzenia:
Dziś 176 rocznica urodzin Marka Twaina.Pamiętacie jego książki z lat dzieciństwa? ."Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. "
wtorek, 29 listopada 2011
Spisek wokół sławnego poety.
William Szekspir jest powszechnie uważany za jednego z najważniejszych pisarzy literatury światowej i poetę narodowego Anglii. Pozostawił po sobie 37 sztuk (komedie, tragedie, dramaty historyczne), dwa poematy, 154 sonety i wiele innych rozmaitych wierszy. Niektórzy znawcy dzieł Szekspira twierdzą, że nie wszystkie utwory wyszły spod jego pióra. Co wiemy o wybitnym twórcy?
Urodził się w 1564 roku w Stratford-upon-Avon, gdzie uczęszczał do szkoły, w której uczył się łaciny, historii i literatury antycznej. W wieku 18 lat ożenił się ze starszą o 8 lat Anną Hathaway. W sześć miesięcy po ślubie przychodzi na świat córka Susanna, a w półtora roku później – bliźnięta, Hamnet i Judith. Potem w życiorysie poety następuje siedmioletnia luka (the lost years). Dopiero w 1592 pojawia się wzmianka o Szekspirze jako aktorze, członku londyńskiej Trupy Lorda Szambelana, zwanej później King’s Men.
Bogactwo języka i ponadczasowość dzieł Williama Szekspira mogą budzić wątpliwości w kwestii ich autorstwa. Teoretycznie Szekspir nie był formalnie na tyle wykształcony, aby napisać tak doskonałe sztuki z zawiłością fabuły, złożonością postaci i filozoficzną głębią. Ich autor wykazuje znajomość historii, filozofii, prawa, a nawet etykiety dworskiej. Warto jednak zwrócić uwagę, że w lokalnej szkole młody William zdobył dość solidne podstawy edukacji, a być może podczas okresu, kiedy słuch o nim zaginął, przebywał w pewnych kręgach w Londynie, gdzie gromadził wszelkie informacje o funkcjonowaniu dworu i teatru.
Spiskowcy równie często wymieniają: brak zachowanych rękopisów potwierdzających autorstwo, niedostateczny rozgłos za życia twórcy oraz pochówek typowy dla przedstawiciela stanu średniego. Wszystko to prawda, niemniej pamiętać należy, że zwykle współcześni nie doceniają swoich wielkich. Poza tym niemal wszystkie wydania sztuk Szekspira dokonane za jego życia mają charakter piracki (tekst spisywano ze słuchu w trakcie przedstawień), co świadczy o sporej popularności dramatów poety ze Stratford, a jednocześnie zaburza chronologię powstawania dzieł, stwarzając możliwości spekulacji.
Czy to możliwe, że Szekspir użyczył nazwiska jakiemuś wszechstronnie wykształconemu człowiekowi, który ze względu na zajmowaną pozycję wolał nie ujawniać swojej tożsamości? Niektórzy twierdzą, że prawdziwym autorem dramatów jest Sir Francis Bacon, filozof, eseista i mąż stanu, który pełnił wysokie funkcje państwowe za panowania króla Jakuba I, następcy Elżbiety I. Inni wskazują na Christophera Marlowe’a, także elżbietańskiego dramatopisarza, któremu groziło więzienie, a może nawet wyrok śmierci za głoszenie heretyckich poglądów. Jeszcze inni mówią o rzekomym współautorstwie. Zainteresowanie wzbudzają też współcześni Szekspirowi arystokraci. Nie wolno zapominać, że nikt z Szekspirowi współczesnych nie kwestionował autorstwa słynnych dzieł teatralnych, a współpraca dramaturgów w owym czasie była zjawiskiem niemalże powszechnym.
Zdecydowana większość autorytetów uznaje dziś Williama Szekspira za faktycznego twórcę znanych na całym świecie sztuk, mimo głosów na temat tajemniczego autora ukrywającego się pod nazwiskiem aktora z prowincji. Pozostaje zatem wnioskować, że jest to jedna ze spiskowych teorii dziejów, które ze względu na ich nośność trudno wyeliminować z naszej świadomości.
poniedziałek, 28 listopada 2011
Z cyklu: ciekawe miejsca...
Polecamy ciekawe miejsca dla rodziców i ich dzieci, niestety troszkę daleko ale miejsce ma swój urok http://www.kalimba.pl/
sobota, 26 listopada 2011
Po co Brytyjczykom dwa osobne kurki w umywalce?
Dlaczego oni mają dwa osobne kurki?? Zagadka dwóch kranów w Wielkiej Brytanii nurtuje wiele osób. Głębsze zastanowienie zmusza do refleksji, że dwa kurki reprezentują jakąś formę radości i melancholii naszej egzystencji. Prawdziwe wyjaśnienie jest jednak dużo bardziej prozaiczne.
Prawdopodobnie chodzi o ustawę Health and Safety Act z 1973 roku, czyli słynące z wielu absurdów brytyjskie przepisy BHP. Ci jednakże, którzy w Anglii już nieraz poparzyli się w czasie kąpieli, z pewnością stwierdzą, że to nie przepisy są powodem takiego stanu rzeczy.
Niektórzy uważają, że dwa krany to oszczędność. Jeśli chce się umyć ręce, trzeba najpierw zatkać zlew korkiem i dopiero nalać odpowiednią ilość wody, co chroni przed marnotrawstwem.
Otóż od zawsze w angielskim systemie wodno-kanalizacyjnym ciepła i zimna woda dostarczane są pod różnymi ciśnieniami, co utrudnia instalowanie baterii. Podwójne krany zapobiegają chlapaniu i innym niebezpiecznym efektom.
Wreszcie osobne kurki to już tradycja. Choć obecnie w wielu angielskich domach instaluje się baterie mieszalnikowe pod prysznicem i nad zlewem, osobne krany z ciepłą i zimną wodą są wciąż obecne nad wanną i umywalką.
piątek, 25 listopada 2011
czwartek, 24 listopada 2011
Święto Dziękczynienia
Dziś Amerykanie obchodzą tradycyjne Święto Dziękczynienia (Thanksgiving Day). Jest to jedno z najważniejszych świąt w USA obok Bożego Narodzenia.
W Stanach Zjednoczonych Thanksgiving przypada na czwarty czwartek listopada. Upamiętnia pierwsze święto Dziękczynienia założycieli angielskiej kolonii w Plymouth, którzy przybyli do Nowej Anglii na statku Mayflower 21 listopada 1620 r. jako grupa 102 purytanów z Anglii (tzw. Pilgrim Fathers, ojcowie pielgrzymi). Ponieśli oni tej pierwszej zimy wielkie straty i wielu z nich zmarło z głodu. Żniwa 1621 roku były już obfite. Pozostali przy życiu koloniści zdecydowali uczcić to świętem, wraz z 91 Indianami z plemienia Wampanoagów, którzy pomogli Pielgrzymom przetrwać trudny okres.
Podczas święta Amerykanie tradycyjnie spożywają uroczystą kolację w gronie rodziny i przyjaciół, dziękując Bogu za wszystko, co dobrego ich spotkało. Na stole króluje pieczony indyk podawany z przystawką z żurawin i słodkimi ziemniakami. Są też ciasta – z dyni lub z jabłkami. Szacuje się, że tego dnia Amerykanie jedzą przeciętnie 46 milionów indyków.
Święto Dziękczynienia jest okazją dla akcji charytatywnych organizowanych przez władze lokalne i Kościół. Wolontariusze w całych Stanach rozdają biednym i bezdomnym darmowe posiłki.
W USA przyjęło się, iż przed Świętem Dziękczynienia urzędująca głowa państwa ułaskawia świątecznego indyka. Zwyczaj uwalniania indyka (ang. Turkey Pardoning Ceremony) wprowadził prezydent Harry Truman po zakończeniu II Wojny Światowej. Święto dziękczynienia znane jest też m.in. w Kanadzie, gdzie obchodzone jest nieco wcześniej, bo w drugi poniedziałek października.
środa, 23 listopada 2011
WITAMY NA NASZYM BLOGU!
Witamy na blogu Club Językovnia. Jest to wyjątkowe miejsce w którym każdy może znaleźć informacje o nauce języków obcych, kulturze krajów anglojęzycznych oraz ciekawostki z życia naszej szkoły Językovni. Jest to również wspaniała szansa na poszerzenie wiedzy dla naszych słuchaczy ponieważ codziennie będziemy uaktualniać nasz blog o nowe informacje dotyczące języka angielskiego. Zapraszamy do odwiedzenia i komentowania naszego bloga, klikania na naszą stronę www.jezykovnia.pl oraz nasz profil na facebook’u i NK.
Subskrybuj:
Posty (Atom)