czwartek, 30 sierpnia 2012

NOTTING HILL CARNIVAL


Sierpniowy karnawał w londyńskiej dzielnicy Notting Hill to największy w Europie festiwal uliczny. Kulminacyjnym punktem obchodów z licznymi pokazami, wystawami i występami jest barwny korowód, przypominający zakończenie karnawału w brazylijskim Rio de Janeiro.
Festiwal odbywa się corocznie od 1959 roku. Zapoczątkowali go imigranci z Karaibów, zwłaszcza z Trynidadu, którzy na Wyspy Brytyjskie przyjechali jako jedni z pierwszych. W czasach niewolnictwa, kiedy Trynidad był kolonią brytyjską, czarnoskórych niewolników obowiązywał zakaz świętowania. Kiedy w 1833 r. zniesiono niewolnictwo, mieszkańcy Trynidadu urządzili ogromną paradę, która z biegiem lat przerodziła się w żywo kultywowaną tradycję. Dzięki migracjom trafiła ona do Wielkiej Brytanii i od 1964 r. na stałe zagościła w dzielnicy Notting Hill, która była niegdyś głównym skupiskiem czarnoskórych mieszkańców Londynu.

środa, 29 sierpnia 2012

WYBORY W USA!

O wyborach w USA mówi się już bardzo wiele bo przecież są już blisko, tym razem posłuchajcie pewnego przemówienia z przymrużeniem oka. Ciekawe co na to prezydent Obama?
Obama's speech

wtorek, 7 sierpnia 2012

WSPOMNIENIE MARILYN MONROE

5 sierpnia 1962 roku, zmarła Marilyn Monroe – gwiazda filmowa, legenda światowego kina lat 50. i 60. Wciąż nie wiemy dokładnie co spowodowało jej śmierć.
Marilyn Monroe urodziła się 1 czerwca 1926 roku w Los Angeles jako Norma Baker. Dorastała w różnych rodzinach zastępczych. Trzykrotnie brała ślub. Po raz pierwszy wyszła za mąż jako 16-latka. Początkowo była modelką, z czasem została aktorką.  Jej najważniejsze filmy to: „Mężczyźni wolą blondynki” (1953), „Słomiany wdowiec” (1955), „Książę i aktoreczka” (1957) „Pół żartem, pół serio” (1959), „Skłóceni z życiem” (1961).
Znaleziono ją martwą w jej domu w Brentwood w Los Angeles, nagą na łóżku ze słuchawką telefoniczną w dłoni. Przyczyną zgonu według protokołu z sekcji zwłok było przedawkowanie środków nasennych, choć nadal niewyjaśnione są ostatecznie tajemnicze okoliczności jej śmierci. Aktorka romansowała z prezydentem Johnem F. Kennedym i jego bratem. Za śmierć Marilyn obwiniano amerykańskie służby specjalne, a nawet samą rodzinę Kennedych. Pod koniec życia często brała leki, popijała je alkoholem, co doprowadzało do niedyspozycji zawodowej. Reżyserzy i producenci musieli zrywać z nią współpracę ponieważ nie stawiała się na plan filmowy, zapominała kwestii, była nieobecna i nieskoncentrowana.
Marilyn Monroe, mimo to, stała się ikoną popkultury o której pamięta dziś cały świat.