Ostatni dzień karnawału, tj. wtorek przed Środą Popielcową (ang. Ash Wednesday) znany jest w Wielkiej Brytanii jako Shrove Tuesday, czyli „tłusty wtorek” będący odpowiednikiem naszego tłustego czwartku. Słowo shrove jest drugą formą archaicznego już czasownika shrive, który oznacza „wyznawać grzechy”. Nazwa Shrove Tuesday wiąże się oczyszczeniem się z grzechów i przygotowaniem na nadchodzący Wielki Post.
Ponieważ Brytyjczycy zajadają się wówczas naleśnikami, dzień ten nosi zwyczajowo nazwę Pancake Day. Naleśnik, podobnie jak nasze pączki i faworki, symbolizuje dostatek i urodzaj, bo zrobiony jest ze składników, których nie wolno nadużywać w czasie postu. W tym dniu naleśniki nie stanowią tylko pysznej przekąski. Stanowią także główny element tradycyjnego wyścigu (Pancake Race). Zawodnicy biegną od startu do mety z naleśnikiem na patelni, równocześnie go podrzucając. To stary zwyczaj pochodzący jeszcze z czasów późnego średniowiecza. Prawdopodobnie pierwszy naleśnikowy wyścig zorganizowano w 1445 roku w miejscowości Olney w hrabstwie Buckinghamshire. Legenda głosi, że pewna gospodyni była tak zajęta smażeniem naleśników, że zapomniała o mszy. Przypomniały jej o niej dopiero kościelne dzwony. Podobno tak sie spieszyła, że wybiegła z domu trzymając w ręce patelnię z naleśnikiem.
Od tamtej pory wyścigi organizowane są w różnych miejscowościach Wielkiej Brytanii. Konkurs trwa dwie minuty, podczas których należy obracać naleśnik przygotowany ze 170 gramów masła, na patelni o obwodzie 21,5 cm i wadze przynajmniej 340 gramów.
Tradycja obchodów Shrove Tuesday dotarła z Wielkiej Brytanii do Irlandii, Kanady, Australii, Indii i do pozostałych części Wspólnoty Narodów. W kanadyjskiej prowincji Newfoundland w cieście naleśnikowym przygotowywanym na Shrove Tuesday zatapiane są różne cenne przedmioty. Znalezienie monety w naleśniku wróży bogactwo, a pierścionka – rychły ślub.
Shrove Tuesday znany jest też jako Mardi Gras.