niedziela, 4 grudnia 2011

Czy wiesz, że... ?

Flaga Wielkiej Brytanii (Union Jack) jest prostokątem o proporcjach 6:9. Na niebiskim tle umieszczony jest czerwony Krzyż św. Jerzego (patrona Anglii) w białym obramowaniu, a w tle po przekątnych nakładające się krzyże: czerwony Krzyż św. Patryka (patrona Irlandii) oraz biały Krzyż św. Andrzeja (patrona Szkocji).Formalna nazwa flagi narodowej Wielkiej Brytanii brzmi Union Flag lecz w praktyce używa się terminu Union Jack, który formalnie odnosi się wyłącznie do flagi wywieszonej jako proporzec na okręcie wojennym.Obowiązujące kolory: niebieski – RGB 0-0-102, czerwony – RGB 204-0-0. 

Symbolika
Flaga Wielkiej Brytanii powstała w wyniku połączenia flag Anglii, Szkocji oraz Irlandii. Flaga brytyjska w pierwszej wersji z początku XVII wieku powstała z połączenia flag Anglii i Szkocji. Stało się to w efekcie połączenia w 1603 roku Anglii i Szkocji unią personalną pod rządami Jakuba I z dynastii Stuartów. 
Flaga Anglii przedstawiająca czerwony krzyż Świętego Jerzego, patrona Anglii na białym polu.

Image

Flaga Szkocji przedstawiająca biały krzyż Świętego Andrzeja, patrona Szkocji na błękitnym polu.

Image

Flaga Zjednoczonego Królestwa (Union Flag) z 1606 roku powstała z połączenia flag Anglii i Szkocji.

Image

W 1801 roku powstało Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii. Wtedy to dodano do flagi ukośny czerwony krzyż na białym polu, nazwany krzyżem Świętego Patryka. W odróżnieniu do symboli Anglii i Szkocji krzyż ten miał stosunkowo krótką historię. Powstał w końcu XVIII wieku jako symbol Orderu Świętego Patryka.
Flaga Irlandii przedstawiająca czerwony krzyż Świętego Patryka na białym tle.


Image

Aktualna flaga Zjednoczonego Królestwa z 1801 roku łącząca symbole Anglii, Szkocji i Irlandii.

Image

Historia
W okresie od XVI do XIX wieku flaga brytyjska funkcjonowała jedynie jako bandera. Symbolizowała ona marynarkę wojenną oraz monarchię i jej siły zbrojne. Nie miała wówczas charakteru flagi narodowej. Flaga Union Flag lub Union Jack była używana wówczas głównie jako proporzec w marynarce wojennej. Stąd pochodzi jej obecna potoczna nazwa Union Jack (Jack – proporzec).